سفارش تبلیغ
صبا
اساس حکمت، همراهی حقّ است و فرمانبردن از حقدار . [امام علی علیه السلام]
کل بازدیدها:----176294---
بازدید امروز: ----5-----
بازدید دیروز: ----8-----
جستجو:
عاشورا ، مسئله آینده زندگی بشر است - سخنرانی های دکتر حسن عباسی (Dr Hasan Abbasi)
 
 
 • اوقات شرعی
 • نور
  خداوند نور آسمان ها و زمین است و این نور به مشکاتی ماند که درآن چراغی روشن باشد و آن چراغ خود در میان شیشه ای و آن شیشه گویی ستاره ایست درخشان از درخت مبارک زیتون که شرق وغرب جهان بدان فروزانست بی آنکه تعلقی به شرق وغرب داشته باشد و جهان افروزست بی آنکه آتشی آن را افروخته باشد ، نور علی نور و خدا هرکه را بخواهد به نور خود هدایت کند و این مثلها را خدا برای مردم هوشمند می زند و خدا به همه امور داناست. <<سوره نورآیه35>>
 • آیدی یاهو
 • لوگوی وبلاگ
  عاشورا ، مسئله آینده زندگی بشر است - سخنرانی های دکتر حسن عباسی (Dr Hasan Abbasi)

 • پیوندهای روزانه
  اندیشکده یقین
  drabbasy
  فروشگاه اینترنتی اندیشه
  سایت جامع دفاع مقدس
  صهیون پژوه
  اقالیم قبله
  موشک انداز
  الهی نامه
  جنبش نرم افزاری
  حزب اللهی
  استاد مصباح یزدی
  proabbasi
  از قرآن بپرس
  علامه عسگری
  باشگاه اندیشه
  شبکه خبر دانشجو
  جنبش دانشجویی حامی عدالت
  عدالتخانه
  علامه حسن زاده آملی
  استاد انصاریان
  خبرنگار مسلمان
  سخنرانیهای صوتی وبلاگ موعود
  مسعود ده نمکی
  موسسه نرم افزاری آرمان
  حسن عباسی
  آزادی بیان
  عصر موعود
  سیطره
  موعود آخرالزمان
  مرکز فرهنگ و معارف قرآن
  عصر تدبیر
  زیتون
  خاکریزیسم
  استاد رحیم پور
  آرش کماندار
  اندیشه قم
  طب قرآنی
 • لوگوی دوستان
 • مطالب بایگانی شده
 • عاشورا ، مسئله آینده زندگی بشر است
  نویسنده: بنده خدا یکشنبه 86/12/5 ساعت 3:2 عصر

  مرجع : خبرگزاری آینده روشن

  رئیس مرکز بررسیهای دکترینال،در سی و ششمین نشست از سلسله نشستهای عاشورا پژوهی «چهل منزل تا اربعین» با موضوع «حقیقت» فیلم 300 را نمونه ای از احساس نیاز غرب به یک کربلا و عاشورا دانست و عاشورا را راه نجات بشر آینده از بی معنایی خواند :
  رییس مرکز بررسی های دکترینال در این نشست که با حضور جمعی از محققان و دین پژوهان برگزار شد، حق و حقیقت و حقوق را واژگانی قرآنی دانست و گفت: این واژگان در هیچ زبانی معادل ندارد. 
  دکتر حسن عباسی با بیان این که حقیقت عالم امروز،در حقیقت کربلا، نهفته است اظهار داشت: کربلا و عاشورا تنها را نجات ماست و ما هر کجا به آن تأسی کردیم، پیروز شدیم که پیروزی در هشت سال جنگ تحمیلی و مقاومت سی و سه روزه جنوب لبنان از آثار این تأسی است . وی عاشورا پژوهی را در مراکز تحقیقاتی اسراییل و امریکا بحث جدی دانست و تأکید کرد: باید پتانسیلی را که سبب پیروزی انقلاب ما شد، به درستی بشناسیم و اجازه ندهیم این منبع قدرت ، ما را مصادره کنند.

  این استاد دانشگاه با بیان این که منشأ قدرت ما موشک بالستیک نیست، بلکه شهدا هستند، گفت: شهید در حیات عادی خود منشأ خیر و برکات است و خون شهید نیز موجب برکات تصاعدی می گردد. وی گفت: متأسفانه در دانشگاه های مختلف ما، به خصوص دانشگاه نظامی،مؤلفه های شهادت طلبی به عنوان منشأ قدرت مطرح نمی شود و آن چه در افکار عمومی مطرح است، همان گزاره های رایج در بین مردم است.
  عباسی با اشاره به ساخت فیلم 300 در غرب گفت: بیش از 14 نشانه از عاشورا در این فیلم نهفته است؛ زیرا غرب پس از پیروی حزب الله به تأسی به قیام امام حسین، خود را نیازمند یک کربلا و عاشورا دید.

                                                                              
  آن چه امروز به عنوان ویروس در متن تمدن غرب وارد شده و در محیط دانشگاهی ما و در محافل روشنفکری ما رواج پیدا کرده مسئله سبک زندگی و حقیقت است.
  رییس مرکز بررسی های دکترینال به اندیشه نیچه نظریه پرداز غربی اشاره کرد و ادامه داد: در زمانی که غرب به دنبال کپی برداری از عاشوراست، متأسفانه در محیط های علمی ما ، توجه به اندیشه های نیچه عینیت می یابد.
  وی برخی از محورهای اندیشه نتیچه که در 150 سال قبل بیان شده است گفت: نیچه پایه گذار نسبی نگری بود و بر عدم وجود حقیقت مطلق اعتقاد داشت که این اندیشه، فروپاشی بنیان خانواده و حقیقت را به همراه داشت.
  عباسی ترجمه واژه «ترو» در اندیشه نیچه را به حقیقت اشتباه دانست و گفت: برخی با ترجمه این کلمات به حقیقت بنیان دینی آحاد جامعه را مورد هجوم قرار دادند در حالی که این واژگانی که در اندیشه نیچه آمده، ظرفیت حقیقت را ندارند.
  وی اظهار داشت: برخی از اندیشمندان ما تنها مقلد و مترجم نسخه های پوسیده اداره جامعه هستند که موجب تباهی درغرب شد، اندیشه هایی که سبب کشته شدن میلیون ها آدم توسط هیتلر شد. خطری که امروز حقیقت باوری را در محیط های علمی و فرهنگی ما تهدید می کند عدم پاسخگویی به دوستان اندیشمند ساده،جاهل و بی نواست.
  وی عاشورا را حقیقت مطلق دانست و با بیان این که تنها راه نجات بشر امروز زینب زیستی و حسین زیستی است تأکید کرد: نباید تبیین عاشورا به دست افراد ساده لوح باشد و اگر این طور شد ، چیزی را ارائه می کنند که اکنون می بینیم متدینان ما را نگران کرده است.
  حسن عباسی برخی از حرکت های انحرافی از جمله بعضی از نوحه خوانی ها را خطرناک توصیف کرد و گفت: باید با حرکت های انحرافی که ساحت قدسی عاشورا را خدشه دار می کند مبارزه کنیم.
  وی به حضور آنجلیا جولی خواننده زن آمریکایی در عراق در حمایت از مردم این کشور اشاره کرد و حمایت برخی از ژونالیست های داخلی از این حرکت وی را به عنوان مخالف با سیاست های بوش، اشتباه خواند و گفت: بوش و انجلیا جولی به دنبال یک هدف هستند و برای ترویح سبک زندگی امریکایی به کشورهای دیگرسفر می کنند.
  رییس مرکز بررسیهای دکترینال با اشاره به تشکیل جامعه مدنی در غرب گفت: این جامعه بر پایه استیل زندگی امریکایی شکل گرفت، پدیده وحشتناکی که هر کس با آن مخالفت کند با او مبارزه می کنند و این راه زندگی امریکایی با شهادت طلبی مشکل دارد.
  وی جامعه مهدوی شیعه در مقابل جامعه مدنی دانست و گفت: جامعه مهدوی ریشه حیات طیبه است که سبک و شیوه زندگی امام حسین و 14 معصوم می تواند این حیات طیبه را سبب شود.
  وی با بیان این که عاشورا کوی خودفروشی است و انسان عاشورایی ازحیث رضایت خدا ، خود را می فروشد خاطر نشان کرد: سنتی که از انبیای الهی تا اولیا ادامه یافته و از امام علی(ع) تا ابد ادامه خواهد داشت، ریشه در باز تولید نفس مطمئنه است که نقطه اوج آن عاشوراست. رستگاری انسان آینده ، تنها در سایه تأسی به امام حسین است ، زیرا امام حسین در اقیانوس نفسانیات کنونی چراغ هدایت و راهنماست. عاشوراپژوهی مسئله آینده زندگی بشر است و زندگی عاشورایی حقیقت است و باید تبیین علمی و موشکافانه از کربلا ارایه شود تا بشر به آن تأسی کند و به حقیقت دست یابد.
  وی همچنین با گرامیداشت یاد شهید عماد مغنیه فرمانده حزب الله لبنان، از وی به عنوان یک عاشورایی حقیقی نام برد که توانست در طول 20 سال گذشته غرب را به چالش بکشد.

  وی با بیان این که زندگی دیجیتالی آخرین اندوخته تمدن است گفت: تمدن غرب از این جا جلوتر ندارد و بیماری آینده بشر، بی معنایی است و زندگی عاشورایی است که به زندگی معنا می دهد و کلبه کرامت را در مقابل کلبه دیجیتالی قرار می دهد.


      نظرات دیگران ( )


 • لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 • بی توجهی به پخش فیلمهای تلویزیونی
  چرا مدعیان خط امام(ره) بر خلاف روش ایشان عمل میکنند؟
  عاشورا ، مسئله آینده زندگی بشر است
  آنفولانزای نیویورکی
  دکتر عباسی در همایش سراسری جامعه اسلامی
  [عناوین آرشیوشده]